Μία από τις πιο βαριές ήττες στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε στα Τρίκαλα η ομάδα μας.

Κόντρα στους Θεσσαλούς που «καιγόταν» για τη νίκη, καθώς προκρινόταν απευθείας στη Γ Φάση των play off, η ομάδα μας δεν κατόρθωσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και μοιραία ηττήθηκε με 87-63.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, που βρισκόμασταν σε επαφή με το σκορ (24-18), από κει και έπειτα, οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά και τη διατήρησαν πάντα σε διψήφια νούμερα.

Το -16 του πρώτου ημιχρόνου (47-31), έγινε γρήγορα -27 στο τρίτο δεκάλεπτο (71-44), και όπως ήταν φυσιολογικό, δεν ήταν δυνατό να αλλάξουμε τη μοίρα μας στα τελευταία λεπτά.

Το τελικό 87-63 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα και πλέον μετράμε αντίστροφα για το πρώτο παιχνίδι των play off, που όπως έκανε γνωστό η ΕΟΚ θα είναι την Κυριακή 7/4 και ώρα 17.00 στη Μαγνησία με αντίπαλο τον Αλμυρό Βόλου.

Από το ζευγάρι αυτό, όπως και όλα των play off και play out, θα προκύψει η ομάδα που θα συνεχίσει στους αγώνες διαβάθμισης, εφόσον συμπληρώσει τις δύο νίκες. Το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ «Βικέλας» και συγκεκριμένα την Τετάρτη 10/4.

Πρώτος σκόρερ στο ματς για την ομάδα μας ήταν ο Δαχρετζής, που έφτασε τους 13 πόντους και τον ακολούθησε ο Κόκκινος που πέτυχε 11.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 47-31, 71-44, 87-63

Τρίκαλα (Κρομμύδας-Ντέμος): Αργύρης 10(2), Ψύρρας 9(1), Σούλκο 14, Κακαβούλας 21(3), Δέσπος 5, Μοσχόπουλος 11(1), Ταμ Τζοελ 13, Γκαντιας 2, Λεπενιώτης 2, Ευαγγελακόπουλος, Στεργιούλης.

Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Κόκκινος 11(1), Μπρουκς 8, Δαχρετζής 13(2), Σαχμπατιάν 8, Παπαδόπουλος 3(1), Νικάι 7, Κούντας, Μητακίδης 2, Γάτσος 11(1).