Τη χειρότερη της εμφάνιση από την αρχή της σεζόν πραγματοποίησε στη Θεσσαλονίκη η ομάδα μας.

Κόντρα στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, στο Κλειστό της Πολίχνης, οι Αετοί παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και ηττήθηκαν από μια ομάδα που έκανε αυτά που έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας έχασε τον προσανατολισμό της και δέχτηκε εύκολα καλάθια, χωρίς να μπορέσει να αντιδράσει επιθετικά. Χαρακτηριστικό είναι πως στο δεύτερο δεκάλεπτο πετύχαμε μόλις 8 πόντους.

Και ενώ στη συνέχεια βελτιώσαμε το σουτ και βρήκαμε λύσεις στο αντίπαλο καλάθι, είχαμε κακές αμυντικές αντιδράσεις και στο τρίτο δεκάλεπτο δεχτήκαμε 24 πόντους, που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 51-41.

Στα τελευταία λεπτά, η προσπάθεια για αλλαγή των δεδομένων δεν στέφθηκε με επιτυχία, απεναντίας οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμη περισσότερες λύσεις και αύξησαν τη διαφορά για το τελικό 68-51.

Πρώτοι σκόρερ της ομάδας ήταν οι Δαχρετζής και Σαχμπατιάν, που πέτυχαν 12 πόντους έκαστος και τους ακολούθησαν οι Κοχλιαρίδης και Ιωσηφίδης που έφτασαν τους 9.

Επόμενο παιχνίδι για τους Αετούς, το τελευταίο για το 2023, την Κυριακή 17/12 και ώρα 17.00 στο ΔΑΚ «Βικέλας» με αντίπαλο την Καστοριά.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 27-18, 51-41, 68-51

Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης, Μεσκούρης 11(1), Μάρκου 15(2), Τσίγκας 13(1), Ταζόπουλος 20, Μασλαρινός 4, Ζλάκιος 2, Καπλάνης 2, Κομματάς, Γρηγοριάδης 1

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Δαχρετζής 12(1), Κοχλιαρίδης 9, Σαχμπατιάν 12, Παπαδόπουλος Ι.Μ., Νικάι 3(1), Γιαμπατζίδης, Ιωσηφίδης 9(1), Μητακίδης 2, Γάτσος 4, Γκανάς, Σαζακλίδης.