Την 5η νίκη στα έξι ματς πρωταθλήματος πανηγύρισε σήμερα η ομάδα μας.

Σε ένα δραματικό σε εξέλιξη ματς στο ΔΑΚ Άργους Ορεστικού, οι Αετοί κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο και να επιστρέψουν στις νίκες, μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας στον Αλμυρό.

Όπως μπορεί εύκολα να διαπιστώσει κάποιος από το τελικό σκορ, ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα μας διατήρησε την ψυχραιμία της σε καθοριστικά χρονικά σημεία του ματς και επιστρέφει στην Ημαθία έχοντας δύο ακόμη βαθμούς στο σακούλι της.

Μετά από ένα δυναμικό ξεκίνημα στο 1ο δεκάλεπτο, με πολύ καλή άμυνα στα αντίπαλα ατού, οι Αετοί προηγήθηκαν στο διάστημα αυτό με τέσσερις πόντους διαφορά (13-17).

Σταδιακά όμως, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν με τη σειρά τους την άμυνα και βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα μας να δεχτεί 16 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πετύχει 13.

Η εναλλαγή του προβαδίσματος αλλά και οι δυνατές μονομαχίες, ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του αγώνα στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να πάρουν διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με «βραχεία κεφαλή» για την ομάδα μας (44-46).

Το τελευταίο δεκάλεπτο αναμενόταν «γκραν-γκινιόλ» όπως και ήταν. Οι δύο αντίπαλοι έδωσαν ομηρικές μάχες, πολλά τα άστοχα σουτ, όμως αυτοί που ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος ήταν οι Αετοί, που πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη, τόσο βαθμολογικής όσο και ψυχολογικής σημασίας.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Κοχλιαρίδης, που έφτασε τους 18 πόντους (o άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, καθώς έβαλε το νικητήριο καλάθι 5.7 δεύτερα πριν το τέλος) και τον ακολούθησε ο Δαχρετζής με 10.

Επόμενο παιχνίδι για τους Αετούς, την Κυριακή 3/12 και ώρα 17.00 στο ΔΑΚ «Βικέλας» με τον Πιερικό Αρχέλαο.

Δεκάλεπτα: 13-17, 29-30, 44-46, 58-60

Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 16(2), Φωτιάδης 13(3), Κόττας 13(2), Σπυρόπουλος 3(1), Μαλιούρας 2, Παράσχος 6(2), Γιαμούζης, Τράντας 5(1).

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης): Δαχρετζής 10(1), Κοχλιαρίδης 18(2), Σαχμπατιάν 8, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 5(1), Γιαμπατζίδης 5, Ιωσηφίδης 4, Μητακίδης, Γάτσος, Γκανάς 2, Σαζακλίδης 8(2).