Κανένα περιθώριο διεκδίκησης της νίκης δεν άφησε στον αντίπαλο της σήμερα η ομάδα μας.

Το τελικό 83-55 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του σημερινού αγώνα στο ΔΑΚ «Βικέλας», με τους «ασπρόμαυρους» του Ανδρέα Οκλαλιώτη να παίζουν εξαιρετική άμυνα κόντρα στην ΑΕΛ, υποχρεώνοντας τον αντίπαλο στους 55 πόντους.

Την ίδια ώρα, η επιθετική λειτουργία πήρε επίσης άριστα, και για δεύτερο παιχνίδι, το σκοράρισμα επιτυγχάνεται μέσα από απόλυτη προσήλωση στο αγωνιστικό πλάνο.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, όταν «χτίστηκε» μια σημαντική διαφορά, η οποία γρήγορα έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων. Αν και το 1ο δεκάλεπτο «έκλεισε» στο +9, η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για την ομάδα μας, που έφτασε στο +24 του πρώτου ημιχρόνου, σημειώνοντας μάλιστα 28 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο.

Ίδια η εικόνα του ματς και στη συνέχεια, με την άμυνα να παραμένει στο επίκεντρο της αγωνιστικής συμπεριφοράς για την ομάδα της Ημαθίας. Χαρακτηριστικό είναι πως με το φινάλε του 3ο δεκαλέπτου, η ΑΕΛ δεν ξεπέρασε τους 40 πόντους, την ώρα που οι «ασπρόμαυροι» πλησίασαν τους 70.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα και ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο +28 για τους Αετούς και συγκεκριμένα στο τελικό 83-55.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Χάρης Σαχπατιάν, που πέτυχε 19 πόντους και τον ακολούθησαν οι Κώστας Κοχλιαρίδης με 18 και Γιάννης Παπαδόπουλος του Ι. με 14.

Επόμενο παιχνίδι για τους Αετούς, την Κυριακή 5/11 και ώρα 17.00 στη γειτονική Μελίκη με τον τοπικό ΓΑΣ.