Επιστροφή στις νίκες για τους Αετούς Βέροιας, που πέρασαν από την Αλεξάνδρεια και έφτασαν τους 28 βαθμούς σε 15 αγώνες.

Η ομάδα της Ημαθίας είχε ένα πολύ μέτριο ξεκίνημα στον αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (12-10).

Η συνέχεια όμως ήταν αντιστρόφως ανάλογη, με τους «ασπρόμαυρους» να βελτιώνουν την άμυνα τους και με ένα επιμέρους 24-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά.

Ακόμη πιο ποιοτικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Αετούς να βρίσκουν τις λύσεις στην επίθεση, παίζοντας εξίσου δυνατή άμυνα πάνω στα αντίπαλα ατού.

Ακολούθησε το rotation που μας έχει συνηθίσει φέτος ο κόουτς Οκλαλιώτης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 62-55 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Πρώτος σκόρερ των Αετών Βέροιας ήταν ο Μάκης Ιωσηφίδης, που πέτυχε 21 πόντους και τον ακολούθησαν οι Γιάννης Παπαδόπουλος του Μ. με 16 και ο Κωστής Ιωσηφίδης, που έφτασε τους 9.

Eπόμενο παιχνίδι, το Σάββατο 4/2 και ώρα 20.30 στο ΔΑΚ «Βικέλας» με τον ΓΑΣΠ Πάνθηρες.

Τα δεκάλεπτα : 12-10, 24-34, 37-53, 55-62

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Πρόιος) : Παπαδόπουλος, Πουρλιοτόπουλος, Μουλγκέτσι Α. 11 (1), Μπατιάκας, Ντάβλης, Τσοπουρίδης, Καρκανιάς 16, Πρόιος 9, Καραγιάννης 8, Παπουλίδης 11 (1)

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Λυκοστράτης, Ξυλουργίδης 2, Γαβριηλίδης Κ., Κολέτσας, Γαβριηλίδης Α., Γιαμπατζίδης 8, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 16 (2), Σιδηρόπουλος, Πάππου 6, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Κ. 9, Ιωσηφίδης Μ. 21 (2)